Ondrášovka1FUMBISport investLionsportRojaplastAPEAVH KladnoITTecJapstenSLABUR s.r.o.Kralicek etikety4goalsNárodní dům na Vinohradech
Ondrasovka2FUMBIAGRO CSAdidasAuto DvořákHondlDasko stavebniny3D expresXL toneryXLZidleinreachKeepersportMarbax time

Středočeský krajský fotbalový svaz OFICIÁLNÍ PORTÁL FOTBALOVÉHO SVAZU
« více článků z Komise rozhodčích

Vykáň slaví první výhru, favorité ztráceli

21.5.2019 | rubrika: Komise rozhodčích

V minulém kole byla stoprocentní, teď bylo vše naopak a mužstva z čela tabulky body ztrácela. I proto zůstává Ondrášovka krajský přebor i čtyři kola před koncem hodně dramatickou soutěží pro hodně týmů. Největším překvapením jsou první jarní body pro Vykáň.

Z čela vyhrály jen Slaný a Poříčí a ještě jen za dva body. K tomu přičtěme pátou Kutnou Horu, i ona byla ale na hřišti posledního Libušína zralá body ztratit. Právě Libušín už na chvostu tabulky začíná ztrácet fatálně, naopak si pomohlo Nové Strašecí jednoznačnou výhrou v derby v Tuchlovicích. Další ohrožený celek Velim zabojoval proti silnému Poříčí, ale dosáhl jen na bodík.

Nečekaly se porážky dvou elitních celků soutěže – Poříčan a Lhoty. Lídr z Poříčan to měl docela složité, cestoval totiž na půdu Nespek, kde se proti silnému výběru domácích hraje hostům obvykle hodně špatně. Domácí také zápas začali mnohem lépe, ve druhé části utekli až na 3:0, ale hotovo ještě nebylo. Hosté, kterým se hned v úvodu zranil stoper Štěch a v úvodu druhé půle i O. Puk (původně Štěcha nahradil), během pár minut dvěma zásahy duel zdramatizovali. A teprve Klauz a Večera z penalty nečekanou výhru Nespek 5:2 potvrdili.  „Domácím gratuluji, podali velmi dobrý výkon. My jsme nehráli na sto procent, a to se nechci vymlouvat na zranění hráčů. Ale je to fotbal a za týden hrajeme znovu,“ nelámal nad týmem hůl trenér Poříčan Zdeněk  Šmejkal.

Také Lhota padla, přestože ve Hvodznici brzy lacinou brankou Kudely vedla. Jenže domácí hráli dobře, trestali omyly soupeřovy obrany a do poločasu otočili na 3:1. Po změně stran se už soustředili na bránění, Lhota měla šance, ale žádnou nedala a odjela podruhé během tří zápasů poražena. „Je to hlavně zdravotním stavem kádru. Doběhlo nás, že je nás málo, teď bylo zdravých jen jedenáct hráčů a z nich dva dohráli se sebezapřením. Ale kdybychom dali po pauze druhý gól, věřím, že bychom s prázdnou neodjeli,“ mínil kouč hostů Jiří Kabyl.

Blízko prohry byli také fotbalisté Slaného. Třetí tým tabulky začal v Klíčanech mizerně, šance měli hlavně domácí a jednu před pauzou proměnili. Když na zadní tyči zapomenutý Krimlák zvyšoval po pauze už na 2:0 a domácí měli další velké šance, na zvrat by asi nikdo nevsadil. Jenže pak hostující kapitán Hořejší snížil a hra se úplně otočila. Najednou byl mírný favorit lepší, Hořejší vyrovnal a jeho tým dokonce sahal po rozhodující trefě. Tu už nedal, ale byl úspěšný v penaltách a získal aspoň dva body. „Domácí za stavu 2:0 propásli velké možnosti a my je pak dostali pod velký tlak. Podle vývoje utkání prostě dva vydolované body brát musíme,“ měl jasno vedoucí týmu Slaného Milan Šúr.

Za dva body vyhrálo rovněž Poříčí ve Velimi. Zachraňující se domácí potřebovali po několika nezdarech zabrat, ale brzy přišli o zraněnou oporu obrany Seiferta. Ale měli také kus štěstí, hlavně ve druhé půli, kdy hostující Rejhon nedal pokutový kop. Chytil mu ho hrdina zápasu brankář  Dejmek, jenž zlikvidoval i další velké šance. „Hlavně po přestávce, kdy se trochu zatáhlo, jsme byli lepší a měli získat tři body. Ale bereme i dva,“ vzal ziskem zavděk trenér Poříčí Pavel Šimáček, jehož tým je dál ve hře o medailové příčky.

O ty hraje pořád ještě také Kutná Hora, nejdřív však musela přemoci poslední Libušín. Zatímco v první půli byl favorit lepší a šel zaslouženě do vedení brankou France z penalty, po obrátce ubral a rázem byl lepší Baník. V největších šancích se dožadoval pokutových kopů, stejný názor ale neměl rozhodčí Palek. Ten už předtím, v 70. minutě vyloučil hostujícího Marka, nicméně Libušínští převahu nevyužili. „Měli jsme kopat minimálně jednu penaltu, ale to jsou věci z minulosti a já je neovlivním. Jsem rád, že po bouřce v kabině kluci hráli, co jsme chtěli a soupeře jsme přehrávali. Pořád nic nebalíme,“ zůstal nad věcí trenér Libušína Martin Nový.

Hostující Radek Kulhánek pro změnu chválil svůj tým za první poločas, ale s výhradou, že tým měl využít převahy k více brankám. Litoval také zahozené tutovky Piskače po obrátce. „Podobně jako s Tuchlovicemi jsme přestali po přestávce běhat a soupeř nás přehrával, ale opět jsme udrželi nulu a máme tři body,“ byl spokojený Kulhánek.

Namočen je pořád také Spartak Příbram, který hostoval v Poděbradech. Ani ty se ještě necítily úplně klidné, a tak byl duel hodně zajímavý. Góly ale začaly padat až od 65. minuty, kdy se domácí prosadili a poté ještě jednou. Spartak nic nevzdal, snížil a do poslední minuty bojoval aspoň o bod. Nepovedlo se, slavily Poděbrady. „Díky tomu jsme se přiblížili záchraně v přeboru. Výhra se ale nerodila lehce, navíc jsme postrádali zraněné útočníky Křelinu a Billého,“ upozornil na citelné absence trenér Poděbrad Ladislav Bobek.

Trenér hostů Miroslav Bodnár přiznal, že výsledek je pro Příbram komplikací, protože konkurenti v boji o padáka vyhrávali. „Nás teď navíc čekají tři těžká utkání proti nejlepším týmům celé soutěže. Určitě se ale nevzdáváme a budeme bojovat. Věřím, že se nám vyprázdní i marodka a budeme mít k dispozice znovu zkušené a klíčové hráče,“ věří Miroslav Bodnár.

Když mluvil o konkurentech, měl na mysli hlavně Nové Strašecí, které po domácí výhře nad Spartakem vyhrálo také derby v Tuchlovicích. Před téměř dvěma stovkami fanoušků z obou obcí vzdálených pět minut autem měli hosté dokonalý start. Jejich hlavní ofenzivní tahoun Kaválek připravil gól Hartmanovi a pak se trefil sám. Domácí prožívají herně jedno z nejhorších období v sezoně, po přestávce jejich opora Procházka snížila, ale víc Tuchlovice nedokázaly a naopak ještě dvakrát inkasovaly. „Vstoupili jsme do zápasu tím nejlepším možným způsobem, vedli  jsme brzy dva nula a byli jasně lepší. Soupeře jsme vyjma snížení do ničeho nepustili,“ byl spokojený trenér Strašecí Ján Ducár, jehož tým je dál předposlední, ale ztráta na celky před ním – Spartak a Vykáň, je žádná nebo minimální.

Teď hostí Strašecí Libušín, to bude hodně zajímavý střet.

Kromě Libušína mnozí pasovali na sestup také Vykáň, protože na jaře neuhrála ani bod a k zápasům se špatně schází. Nic nenapovídalo, že by se její bilance měla po zápase ve Hřebči měnit, ale stalo se. Vykáň, byť dorazila jen s deseti hráči a celé utkání tak odehrála dobrovolně v oslabení, uhrála remízu 0:0 a ještě přidala další bod v penaltovém rozstřelu. Domácí se nemohli dostat do tempa a manažer Štěpán Sádecký konstatoval, že je těžké motivovat tým, který v tabulce už o mnoho nehraje, navíc když protivník dorazí jen v deseti.

Trenér hostů Ladislav Drbohlav svoje svěřence velebil. „Takhle jsem je ještě neviděl hrát! Celý tým hrál organizovaně a kompaktně a byl lepší než soupeř. nastřelili jsme i tyčku a břevno,“ chválil vykáňské bojovníky.

Snímek: Nové Strašecí uhrálo veledůležitou výhru nad Tuchlovicemi. Autor: Bohumil Kučera