Ondrášovka1FUMBISport investAGRO CSLionsportRojaplastJapstenAPESLABUR s.r.o.Kralicek etiketyFolspol4goalsKeepersportNárodní dům na VinohradechAMBY
Ondrasovka2FUMBISport investAGRO CSAdidasPloty HoloubekHondlDasko stavebniny3D expresXL toneryXLZidleAVH KladnoMarbax timeNárodní dům na Vinohradech

STŘEDOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Středočeský krajský fotbalový svaz OFICIÁLNÍ PORTÁL FOTBALOVÉHO SVAZU
« více článků z Komise rozhodčích

PŘEDSTAVUJEME PŘEDSEDY OPFS: Martin Vlk - Mladá Boleslav

22.2.2021 | rubrika: Komise rozhodčích
PŘEDSTAVUJEME PŘEDSEDY OPFS: Martin Vlk - Mladá Boleslav

Martin Vlk vede Okresní fotbalový svaz Mladé Boleslavi už od roku 2009. Bývalý rozhodčí, který pískal od studií na vysoké škole, je znám i z působení v Kropáčově Vrutici, kde zakončil aktivní kariéru hráče a později zde byl předsedou klubu. Dnes je delegátem krajských i českých soutěží a ve „svém“ okrese bude hájit mandát proti zástupcům Fevoluce. „Mám již teď náznaky, že Fevoluce chce napadat skoro každý bod programu jednání valné hromady. Přesto pevně věřím, že nový předseda a výkonný výbor včetně revizní komise budou zvoleny transparentně a v souladu se stanovami OFS MB,“ říká v rozhovoru padesátiletý předseda boleslavského svazu.

V nedávném rozhovoru pro Boleslavský deník jste uvedl, že okres Mladá Boleslav nemá větší problémy a soutěže probíhají obvykle klidně. Je ale něco, co vás u soutěží dospělých trápí a co by bylo dobré zlepšit?

VV OFS Mladá Boleslav se delší období trápí s úpadkem počtu mužstev dospělých. Proto uvažujeme nad reorganizací okresních soutěží. Je více názorů a víme, že jakýmkoliv rozhodnutím se nezavděčíme všem. Určitě bychom ale chtěli, pokud to půjde, zachovat i nejnižší možnou třídu. Abychom alespoň trošku zabránili poklesu počtu mužstev, zavedli jsme v našem okrese tzv. hokejové střídání v utkáních III. a IV. třídy. 

Prakticky každý okres v republice bojuje s úbytkem mládeže, jak je na tom Mladá Boleslav? Co dělat s případným úbytkem, jak s tím bojovat konkrétně?

Za mého působení na postu předsedy výkonného výboru jsme na našem okrese postupně otevřeli všechny kategorie okresních soutěží kromě kategorie mladšího dorostu. Mladší i starší přípravka, mladší a starší žáci a dorost - z těchto soutěží si každý klub na okrese může vybrat, jakou soutěž chce hrát, případně se může  domluvit se sousedním klubem a založit s ním sdružené mužstvo. V okrese Mladá Boleslav bojujeme, tak jako v celé republice, s úbytkem družstev dorostu. I když si myslím, že tento úbytek už není tak dramatický jako byl před dvěma lety. Ještě musím dodat, že zmíněná sdružená družstva mohou kluby v našem okrese založit ve všech mládežnických kategoriích.

Díky silnému výrobnímu závodu patří Boleslavsko mezi finančně silné regiony Česka, což se projevuje i ve fotbale, kde má Boleslav největší klub ve středních Čechách. Máte to nějaké výhody pro okresní fotbal? Nebo naopak?

Samozřejmě, že s největším klubem v našem okrese úzce spolupracujeme. Především v zimní přípravě naše komise rozhodčích obsazuje veškerá přípravná utkání mládežnických družstev. FK Mladá Boleslav se také aktivně účastní našich soutěží - jeho mužstva startují na úrovni mladší a starší přípravky a mladších žáků. Myslím si, že utkání s tímto klubem jsou pro všechny ostatní okresní oddíly svátkem. Což platí i pro rozhodčí, kteří mají možnost v rámci přípravy rozhodovat velmi kvalitní mládežnická zápasy.

Mimochodem fotbalový tahoun okresu je na tom v lize nečekaně zle, nesestoupí? Co vy na to?

Vnímám to tak, že v současné době dochází ke změnám v hráčském kádru a chce to čas, než přijdou lepší výsledky. Tady v Mladé Boleslavi jsme byli "namlsaní" úspěchy z uplynulých let a většina fanoušků předpokládala, že také letos bude sezona úspěšná. Bohužel to tak zatím nevypadá, ale já pevně věřím, že FK Mladá Boleslav bude i v příštím ročníku působit v naší nejvyšší soutěži.

Jak vůbec dosud probíhala komunikace s kluby z okresu, panuje v tomhle spokojenost, nebo vás kritici z Fotbalové evoluce za komunikaci podobně jako v jiných okresech kritizují?

Komunikace s kluby je, myslím si, na odpovídající úrovni. V roce 2019 jsme zavedli i facebookový profil OFS Mladá Boleslav. Ano, Fevoluce nás kritizuje, že se jim zdá tato komunikace nedostatečná. Jeden z klubů spočítal, že v roce 2020 dostal z OFS Mladá Boleslav celkem 130 emailů, což je každý třetí den jeden email. Proto úplně dobře nerozumím kritice nedostatečné komunikace. Každý klub potvrdí, že v případě jakýchkoliv dotazů či problémů jim po  jejich dotazu na sekretariátu bude vždy odpovězeno nebo dostanou nějakou reakci či radu.

Za co všechno vás vaši konkurenti v okresní valné hromadě napadají a čím a jak se bráníte?

Předem bych chtěl říct, že si nesmírně vážím členů všech pracovních skupin na OFS Mladá Boleslav v čele s výkonným výborem. To jsou oddaní lidé, kteří odvedli a odvádějí černou práci, která je dobrovolná bez jakékoliv odměny. Jako výkonný výbor se vůbec nebráníme novým názorům, ale musí mít smysl a měly by přinést něco ke zlepšení. Za moje uplynulé volební období měly všechny kluby možnost se na nás s čímkoliv obrátit. Téměř se tomu tak nestalo a kritické hlasy se objevují až teď v rámci "předvolební kampaně". Bohužel.

Co ještě opozici vadí?

Kromě výše zmíněné nedostatečné komunikace nás napadají, že nemáme zveřejněné účetní závěrky na justici.cz. Nemám problém tuto závěrku kterémukoliv statutárnímu zástupci ukázat. Chybějící závěrky jsme již na justici.cz zaslali. Je nám ještě vyčítána horší práce s reprezentačním výběrem mládeže. V polovině roku 2020 jsme k výběru jmenovali pana Hufa, trenéra GTM, který slíbil spolupráci. Ovšem než se začala projevovat, přišla další vlna pandemie. Proto se bohužel tato práce zatím nemohla úplně zlepšit. Věřím ale, že to bude brzy možné.

Jak se promítne covid do výkonnostního fotbalu podle Martina Vlka? Skončí veteráni, zakrní mládež? Nebo se vše rychle vrátí do normálu, protože jít dál se prostě musí?

Vůbec netuším, jak se covid promítne do výkonnostního fotbalu. Ale jsem přesvědčen, že určitě na hrací ploše přibude pár kil navíc. Mám obavu z úbytku družstev, jak v soutěžích dospělých, tak i mládeže. Bohužel současná situace stále neumožňuje pohyb venku v organizovaných uskupeních, proto si myslím, že návrat do normálu bude ještě dlouhý a složitý.

Víte už více k valné hromadě? Vyjde to tentokrát?

Pevně věřím tomu, že Valná hromada OFS Mladá Boleslav se bude konat 20. března 2021. Tedy tak, jak jsem termín na základě plné moci posunul. Také věřím tomu, že se uskuteční bez jakýchkoliv nepříjemných událostí a proběhne v poklidu. Mám již teď náznaky, že Fevoluce chce napadat skoro každý bod programu jednání valné hromady. Přesto pevně věřím, že nový předseda a výkonný výbor včetně revizní komise budou zvoleny transparentně a v souladu se stanovami OFS MB.

Kdysi jste prohlásil, že co se týče fotbalového jara, těšíte se na studené pivo a teplý párek někde na sluncem zalitém hřišti, kde budete jako divák. Máte teď jiné přání? A co byste do dalších let popřál fotbalu na Boleslavsku?

V současné době přeji celému fotbalu, nejen v Mladé Boleslavi, aby se co nejrychleji vrátil k normálu. Soutěže se hrály tak, jak byly rozlosovány a hráči si se soupeři a rozhodčími podali po utkání ruce a celé utkání probrali s fanoušky v klubovně. Ať již bude vítězné či nikoli. Mé zbožné (věřím, že i splnitelné) přání je i to, aby hráči, fanoušci a média po své prohře nepřemýšleli a neosočovali soupeře či rozhodčí z nekalých úmyslů tak, jak se to v poslední době bohužel dělo a děje. Aby důvěra ve fotbal byla zase zpět. To bude cesta dlouhá a složitá. Přeji boleslavskému fotbalu to, co jsem zažil v posledním volebním období - sportovní souboje čestně hrané, žádné inzultace, minimum stížností na řízení utkání, obsazenost třemi rozhodčími na co nejvíce utkáních a hlavně radost ze hry, která je celosvětovým fenoménem a jmenuje se FOTBAL.

Martinu Vlkovi je 50 let, je rozvedený a má 2 dcery. Narodil se v Mladé Boleslavi, ale mládí prožil v Praze. Pracuje jako dispečer tuzemské nákladní dopravy. Fotbal hrál od mala na amatérské úrovni. Kariéru rozhodčího začal v 19 letech při studiu na VŠ v Žilině. „Bral jsem to jako zábavu a také jako dobrý přivýdělek. A už jsem u pískání zůstal,“ říká.

Za Kropáčovu Vrutici odehrál pár utkání i v I. B třídě, ale sám přiznává, že jeho výkonnost nebyla na takové úrovni, aby mohl v kariéře fotbalisty pokračovat. K tomu také přispělo zranění a operace kolena. Při hraní zároveň vykonával také funkci rozhodčího a od roku 1995 byl i předsedou klubu v Kropáčově Vrutici. Po přestěhování do Mladé Boleslavi svou funkci předsedy složil a začal se věnovat výchově rozhodčích v okrese Mladá Boleslav. Byl jmenován předsedou Komise rozhodčích OFS MB a byl zvolen do VV OFS Mladá Boleslav. V roce 2009 byl poprvé zvolen  předsedou VV OFS MB. V roce 2019 ukončil činnost rozhodčího, především ze zdravotních důvodů. Od té doby je delegátem, a to jak na krajské úrovni, tak i v rámci Řídící komise pro Čechy. Ve svém volném čase se věnuje hlavně vnukovi, a když zbyde čas, rád si přečte dobrou detektivku nebo historický román.

AKTUALITY

KALENDÁŘ

  COPYRIGHT © 2014 VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

OFICIÁLNÍ PORTÁL STŘEDOČESKÉHO KRAJSKÉHO FOTBALOVÉHO SVAZU