Ondrášovka1FUMBISport investAGRO CSLionsportRojaplastJapstenAPESLABUR s.r.o.Kralicek etiketyFolspol4goalsKeepersportNárodní dům na VinohradechAMBY
Ondrasovka2FUMBISport investAGRO CSAdidasPloty HoloubekHondlDasko stavebniny3D expresXL toneryXLZidleAVH KladnoMarbax timeNárodní dům na Vinohradech

STŘEDOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Středočeský krajský fotbalový svaz OFICIÁLNÍ PORTÁL FOTBALOVÉHO SVAZU
« více článků z Výkonný výbor

PŘEDSTAVUJEME PŘEDSEDY OFS: Ivo Pařík - Kolín

15.12.2020 | rubrika: Výkonný výbor
PŘEDSTAVUJEME PŘEDSEDY OFS: Ivo Pařík - Kolín

B nové rubrice internetových stránek Středočeského fotbalového svazu představíme předsedy okresních fotbalových svazů z celého kraje.

Na úvod Vás pane předsedo požádám, abyste se fanouškům z Kolínska i dalších okresů Středočeského kraje představil...

Jsem ročník narození 1953, pocházím z Jičína, a zde jsem také v devíti letech začal hrát fotbal za místní tělovýchovnou jednotu. Za žáky, dorost a dospělé. Jičín v té době hrál krajský přebor Východočeského kraje. Ve třiceti letech jsem se přestěhoval do Kolína. Zde od roku 1982 pracuji jako notář. S funkcionařením jako takovým jsem samozřejmě začal až v Kolíně, a to jako řadový člen disciplinární komise OFS - v té době jsem ještě fotbal aktivně hrál. V roce 1995 jsem byl jmenován předsedou disciplinární komise ŘKČ, kde jsem skončil v roce 2009. Od roku 1999 jsem byl i členem disciplinární komise ČMFS pro profesionální soutěže, zde jsem také skončil v roce 2009. Předsedou OFS Kolín jsem byl zvolen poprvé v roce 2013.

OFS Kolín je velkým svazem, kolik máte členů? Jak moc se potýkáte s úbytkem hráčů, což je v dnešní době trochu problém?

OFS Kolín eviduje v současné době 62 klubů, ale ve Středních Čechách jsou fotbalově ještě větší okresy. My evidujeme k 1.3.2020  celkem 4447 členů. Úbytek hráčů prozatím není nijak dramatický, spíše nám hráčská základna stárne, což se projevuje sníženým počtem B mužstev hrajících naše soutěže.

Jak z Vašeho pohledu funguje OFS Kolín? Kde se Vám daří a kde naopak potřebujete přidat?

To se mi jako předsedovi špatně hodnotí, z mého úhlu pohledu se domnívám, že pracujeme dlouhodobě na relativně slušné úrovni, ale to samozřejmě nemusí být jistě názor všech.  Možností, jak dále zlepšovat práci svazu, je zajisté mnoho. Třeba zlepšit větší informovanost okresní fotbalové veřejnosti zřízením webových stránek svazu a znovu obnovit roční setkávání s oddíly hrající naše soutěže.

V jaké jste kondici co se aktivních hráčů týče, také počtu mládežnických borců či trenérů?

Jak jsem již zmínil máme v roce 2020 registrováno  4447 členů. Tato čísla se od začátku registrace, to je od roku 2015,  příliš nemění. Kolín je fotbalový okres. Máme pět soutěží dospělých, tedy přebor, dvě třetí a dvě čtvrté třídy. Okresní přebor dorostu hrajeme společně s družstvy okresů Kutná Hora a Praha východ. Na okrese hrají družstva starších a mladších žáků, starších a mladších přípravek. Ve srovnání s velkou většinou českých okresů je na tom okres Kolín s mládeží prozatím relativně dobře. Nicméně úbytek mladých hráčů, zejména v dorosteneckém věku, je citelný.

Velkým problémem doby je nedostatek rozhodčích. Kolín, Kutná Hora a Nymburk mají částečnou výhodu, že si rozhodčí v rámci sousedské výpomoci půjčují. Kdo tuhle metodu vymyslel a jak funguje v praxi?

Problém s nedostatkem rozhodčích byl, je a bude, a to nejvíce právě na okresní úrovni. Vyšší fotbalové soutěže zatím mají kam „sáhnout“. Okresy tu možnost už nemají. A zájem o tuto fotbalovou profesi, bez které se fotbal ať chceme nebo nechceme neobejde, je malý. Na okrese pískají zkrátka všichni, kteří chtějí a mohou. Máme 23 rozhodčích a je velký problém obsadit všechna utkání jak v sobotu, tak v neděli. A pokud všichni hrají v jeden hrací den, tak se na všechny bohužel nedostane. V rámci okresů si rozhodčí, pokud to je možné, vyměňujeme. S kolegy z Nymburka a Kutné Hory jsme se tak dohodli už v ce 2013.

Minulou neděli se ve vašem okrese představili zástupci nového subjektu, který chce měnit fotbal odspodu - Fotbalové evoluce. Byl jste se na jejich "promoakci" podívat osobně? Nebo máte informace, jak proběhla?

Tuto informaci jsem samozřejmě zaznamenal. Podívat jsem se ale nebyl, to by se jim myslím nelíbilo. Z toho, co se nám doneslo, je informace, že si noví budoucí členové VV OFS budou za svoji práci vyplácet odměny v řádech tisíců korun. Noví manažeři „fevoluce“ se patrně ještě neinformovali, v jaké výši dostává každoročně OFS příspěvky na svoji činnost.                                                             .

Jak vůbec evoluci a její nápady vnímáte? Krajský předseda Miroslav Liba míní, že zejména Rudolf Řepka útočí na Vás lidi v čele svazů neoprávněně, protože s vámi jako šéf fotbalové exekutivy často sám jednal nebo jednat měl. Jaký na to máte názor vy?

Vždy, když mají proběhnout fotbalové nové volební valné hromady, vznikají urychleně různorodé skupiny a zájmová sdružení, které z těch či oněch bohulibých pohnutek chtějí udělat fotbal lepším, zdravým, líbivějším. A to se děje právě nyní. Po čase se zjistí, že pokud se něco změní, tak už to tady bylo, jenom v jiné podobě nebo se to jinak jmenovalo. Napadá mě, že zářným příkladem je dlouhodobě organizace soutěží mládeže. To je ale fotbalový život.

Co nutí Rudolfa Řepku vymezovat se aktivně vůči SKFS a jeho okresům, je záhadou. Bude to asi tím, že náš kraj má dvanáct okresů, a je pro potřeby  „fevolucionářů“ nevhodně velký. Jenom bych rád uvedl, že pan Rudolf Řepka, za dobu co byl generálním sekretářem FAČR, náš okres ani jednou nenavštívil.

Někdejší skvělý reprezentant, evropský medailista a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer se ostře pustil do Miroslava Liby, jehož kritizoval za názor, že se soudy Romana Berbra by se mělo počkat až po případném rozsudku. Co si myslíte Vy jako vystudovaný právník, mělo by se počkat, nebo stačí řídit se tím, co píší noviny?

Pan Vladimír Šmicer vždy byl, a stále je rychlý hráč.

Co popřejete kolínským a středočeským fotbalistům k Vánocům a do Nového roku 2021?

Přeji jim a nejen jim rychlé vymizení „úskočného protifotbalového viru“ a obligátní štěstí a zdraví.

 

AKTUALITY

KALENDÁŘ

  COPYRIGHT © 2014 VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

OFICIÁLNÍ PORTÁL STŘEDOČESKÉHO KRAJSKÉHO FOTBALOVÉHO SVAZU