Středočeský krajOndrášovkaProdietMetaMuscleRojaplast3D expresKeepersportinreach4goalsJapstenStreampunkKralicek etiketySLABUR s.r.o.
Středočeský krajLion sportSport investAGRO CSMarbax timeAVH KladnoXL toneryITTecXLZidleHondlAuto DvořákNárodní dům na VinohradechDasko stavebniny

STŘEDOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Středočeský krajský fotbalový svaz OFICIÁLNÍ PORTÁL FOTBALOVÉHO SVAZU
« více článků z Komise rozhodčích

Mladí rozhodčí se školili ve Slaném. Budou dobří, tvrdí Mareš

31.10.2017 | rubrika: Komise rozhodčích
Mladí rozhodčí se školili ve Slaném. Budou dobří, tvrdí Mareš

Mladí rozhodčí z celého Středočeského kraje se sešli v pátek na stadionu SK Slaný v rámci vzdělávacího programu. Ten představil v rozhovoru pro stránky Středočeského fotbalového svazu předseda komise rozhodčích SKFS Pavel Mareš.

Pane předsedo, o co přesně ve Slaném šlo?

V rámci vzdělávacího programu mladých rozhodčích probíhají každoročně tréninkové jednotky zaměřené na praktická cvičení. Simulují se zde herní situace, reakce rozhodčích na ofsajdové situace či místa přestupků. Jsou to sice modelové situace, ale umožní rozhodčím, aby v zápasech byli schopní reagovat adekvátně.

Po hřišti se rozhodčí pohybovali i jako hráči v různě zbarvených trikotech. Simulujete tak klasické zápasy?

Ano, je to forma modelového cvičení. Mladí cvičili posouzení průnikových přihrávek, zda byly či nebyl do ofsajdu. Dále aby správně podle trendu nařizovali jednotlivé volné kopy, zda k přestupku došlo v pokutovém území nebo mimo něj, aby se chovali jednotně a dodržovali přesně stanovený management rozhodování, tedy signalizaci, osobnostní prvky, prevenci zahrávání pokutových i jiných volných kopů. Učí se to, aby v podvědomí věděli, jak se mají v konkrétních situacích zachovat. Čili: nařídím volný kop. Co ale předtím udělám? Jak budu odkrokovávat zeď, jak použiji mizící sprej, jaké mám postavení na hrací ploše? Tady tohle vše natrénují a v soutěžním utkání už vědí, jak postupovat.

Kdo vzdělávací program ve Slaném vedl?

Vždycky ho vedou školení instruktoři rozhodčích, nemůže to být jen tak někdo. Vyškolení jsou mezinárodními institucemi, tedy UEFA, ti pak zase školí u nás v rámci republiky. Ve Slaném tu první složku zastupoval mezinárodní odborník na slovo vzatý Miroslav Tulinger, tu druhou Josef Váňa. V kraji máme celkem tři takové instruktory plus fitness instruktora. Ten je zaměřen na pohybovou fázi na hrací ploše.Kolik se ve Slaném sešlo rozhodčích?

Celkem 21 z celého kraje a jsou to ti, na které cílíme nejvíc, tedy mladí a talentovaní. Do nich vzdělání dostanete snadněji. Je sice pravda, že chybami se člověk učí, což bude nejlepší při zápasech, ale my tohle moc nechceme. Spíš bude lepší, aby byli výborně připraveni na nejrůznější situace a aby věděli, jak se při nich zachovat a jak reagovat. I když je jasné, že na hřišti je pak praxe vždycky odlišná, my na to musíme mladé rozhodčí připravit.

Pískají už všichni v kraji?

Všichni jsou na listině Středočeského krajského fotbalové svazu, někteří pískají i krajský přebor. Jsou šikovní, tak proč ne? Konvenční příprava se na podzim koná ve dvou částech, první na konci září a teď na konci října. Vždy se jedná jak o přípravu na hřišti, tak o sezení u videa, kde pro ně máme připraveny různé sekvence. Na jaře budeme mít rovněž dvě nebo tři setkání a tam už budeme zařazovat i ještě méně zkušené rozhodčí z okresů. Samozřejmě ty s předpokladem, že od dalšího ročníku už budou zařazeni k nám do kraje. Osvědčilo se to už letos, kdy s námi na jaře bylo šestnáct rozhodčích z okresů a všichni se do kraje na podzim dostali. Teď se všemi budeme pracovat a já věřím v jejich velkou perspektivu. Mnozí mají naději na velkou výkonnost. Řadu jsem jich při rozhodování už viděl a podávali dobré výkony.   

 

AKTUALITY

KALENDÁŘ

Fortuna logo male zelene pozadi leve
Fortuna logo male zelene pozadi prave

  COPYRIGHT © 2014 VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

OFICIÁLNÍ PORTÁL STŘEDOČESKÉHO KRAJSKÉHO FOTBALOVÉHO SVAZU