Ondrášovka1FUMBISport investAGRO CSLionsportRojaplastJapstenAPESLABUR s.r.o.Kralicek etiketyFolspol4goalsKeepersportNárodní dům na Vinohradech
Ondrasovka2FUMBISport investAGRO CSAdidasPloty HoloubekHondlDasko stavebniny3D expresXL toneryXLZidleAVH KladnoMarbax timeNárodní dům na Vinohradech

STŘEDOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Středočeský krajský fotbalový svaz OFICIÁLNÍ PORTÁL FOTBALOVÉHO SVAZU
« více článků z Komise mládeže

Brankářská škola se na podzim opět rozjede

27.8.2019 | rubrika: Komise mládeže
Brankářská škola se na podzim opět rozjede

Říká se tomu rána do černého, čísla hovoří jasně. Speciální brankářské tréninky, které pořádala na jaře po celých středních Čechách Brankářská akademie Daniela Zítky, našla mezi kluky ve věku 10 až 15 let obrovskou odezvu. Vždyť ukázkovými tréninky prošlo přes pět set mladých gólmanů z celého kraje, na ty pravidelné se pak přihlásilo kolem 130 mladých brankářů. Pravidelnými tréninky jsme stihli pokrýt jenom 8 z celkově 12 okresů, líčí spolumajitel a manažer projektu Matúš Moťovský, který chystá další sezonu. Ta vypukne už v druhé půlce září a bude rozdělena do tří bloků – podzim, zima a jaro, kde každý blok bude obsahovat dvanáct tréninkových jednotek.

Moťovský se dlouho neúspěšně snažil přesvědčovat lidi kolem sebe, že i brankáři na úrovni krajského, okresního nebo amatérského fotbalu, kterému se akademie primárně věnuje, potřebují specifický trénink. „Často jsem se potýkal s různými názory ohledně problematiky nedostačujících brankářských tréninků na úrovni výkonnostního fotbalu. Věděl jsem, že mladí brankáři mají chuť a chtějí na sobě pracovat. Dlouhé roky jsme se snažili najít ten správný způsob jak oslovit co největší počet brankářů. Z praxe musím zpětně zhodnotit, že jsme se neobraceli na správné lidi a ani funkcionáře, se kterýma jsme jednali. Zpětná vazba byla téměř nulová, dokonce jsme v mnoha případech zjistili, že informace se k brankářům, jejich rodičům ani trenérům vůbec nedostali.“

Náhoda ho zavedla za předsedou Středočeského krajského fotbalového svazu, Miroslavem Libou. „S předsedou SKFS panem Libou jsem si telefonicky domluvil schůzku, následně na to jsme mu společně s Danem Zítkou připravili a představili celý projekt, jeho význam, fungování, smysl a cíl. Jeho odpověď byla strohá a výstižná – vymyslím způsob a zařídím to tak, aby to fungovalo. A ono to opravdu fungovalo!!! Za toto mu patří velký dík, bez jeho podpory by byl projekt v tomto měřítku nerealizovatelný“, líčí Moťovský.

Ukázkové tréninky pro gólmany se uskutečnily ve všech dvanácti okresech Středočeského kraje. A účast byla skutečně vysoká. Rekordní na Kladensku, kde dorazilo na dvou místech dohromady téměř devadesát brankářů! „V průměru jich na ukázkové tréninky přišlo do každého okresu kolem čtyřiceti, a když vezmu i navazující, pravidelné tréninky, přišlo nám šest set padesát dětí. Takovým počtem jsme nadšeni,“ říká Moťovský.

Na otázku, jaká je hlavní myšlenka, smysl a cíl akademie odpovídá: „Myslíme si, že kvalita brankářů se neměří jenom jejich vrozeným talentem, je to o dlouhodobé práci a píli. Brankáři Sparty či Slavie dostanou možnost svůj talent dále rozvíjet, protože mají kvalitní a specifický brankářský trénink. Naproti tomu brankáři na okresní úrovni můžou mít talent i lepší předpoklady, ale nemají možnost tyto atributy rozvinout, protože se jim na této, výkonnostní úrovni brankářských tréninků nedostává. Smysl tohoto projektu spočívá v tom, abychom jim zajistili stejnou startovací úroveň jako mají brankáři ve větších, většinou profesionálních klubech“. vysvětluje Moťovský, podle něhož se dnes brankáři bez speciálních tréninků těžko obejdou, vyžadují totiž něco jiného než hráči v poli. „ Zaměřujeme se hlavně na techniku chytání, její základy a koordinaci. Tyto dva prvky pilujeme v každém tréninku. Dále navazujeme na speciální brankářské činnosti, jako jsou pády, reakce, centry, situace jeden na jednoho a jiné. Nejdůležitější však je, aby brankář všechny činnosti vykonal správně a tím si osvojil správné návyky chytání. V opačném případě dochází k vytváření zlozvyků, které se velice těžce odstraňují.“

Moťovský i Zítka vyžadují po svých svěřencích určitou profesionalitu a sto procentní přístup k tréninku. „Brankáře se snažíme vést i v morální a etické rovině aby si při každém tréninku uvědomovali, že kromě rodičů do jejích růstu investují finanční prostředky i kluby a ve velké míře další subjekty, v tomto případě Okresní fotbalové svazy a Středočeský krajský fotbalový svaz, který celou akci zastřešuje. Proto si dovolím tvrdit, že v tomto ohledu je projekt výjimečný. Naše akademie si to dobře uvědomuje a proto apelujeme i na samotné účastníky, aby si toho vážili a udělali maximum pro svůj růst," říká spolumajitel brankářské agentury.

Akademie aktuálně disponuje čtrnácti trenéry a bude se snažit tento stav navýšit. Skupiny brankářů budou po čtyřech, maximálně pěti  na jednoho trenéra. Pravidelné školení trenérů je samozřejmostí. „Pořád hledáme nové trenéry. Snažíme se shánět hlavně mladé kluky, většinou aktivní brankáře. Pravidelně pořádáme naše interní školení, na kterých rozebíráme a plánujeme tréninky. Účast mají trenéři každý druhý týden povinnou, takže jsou všichni v obraze a vědí, co se bude dít, na co si mají dát pozor, jakých detailů si mají v tréninku všímat."

Podzimní brankářská škola Dana Zítky a její sbor trenérů začne putovat po Středočeském kraji opět od druhého/třetího zářijového týdne. Opět zavítá do všech okresů a ve třech geograficky nejrozlehlejších se uskuteční dokonce na dvou místech – na Praze-východ, západ a Benešovsku. Informace o tom, kde a jak se přihlašovat najdete na webu akademie www.badz.cz, nebo stránkách SKFS, popřípadě jednotlivých okresních fotbalových svazů.

„Chci poděkovat všem, který se projektu jakýmkoliv způsobem účastnili, nebo pořád účastní a dávají nám v případě potřeby pomocnou ruku. Kromě předsedy SKFS pana Liby také předsedům a sekretářům všech OFS v kraji, České unii sportu, profesionálnimu trénerovi mládeže SKFS Milanovi Kormaníkovi, který šéfuje všem okresním Grassroots trenérům mládeže na okresech, za  jejich skvělou organizaci při ukázkových ale i pravidelných tréninkových jednotkách. Samozřejmě i klubům a také už zmíněným rodičům a hráčům za jejich účast a přístup,“ dodal Matúš Moťovský.

 

AKTUALITY

KALENDÁŘ

  COPYRIGHT © 2014 VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

OFICIÁLNÍ PORTÁL STŘEDOČESKÉHO KRAJSKÉHO FOTBALOVÉHO SVAZU